• 6o. výročie založenia školy

• Najväčší darček, ktorý môžeš niekomu dať, je tvoj čas.

Pretože, keď niekomu daruješ čas, daruješ mu kúsok života, ktorý už nevrátiš.

Pred  60 rokmi bolo Povereníctvom školstva a osvety SNR zriadené učilište pod názvom Osobitná učňovská škola. Prvým učebným odborom bolo záhradníctvo.

Čo sa týka súčasnej profilácie školy, OUI v Novej Vsi nad Žitavou,  je koedukované zabezpečuje plnenie 10.roku povinnej školskej dochádzky,  prípravu handicapovanej mládeže na povolanie, zabezpečuje výchovu mimo vyučovania v internáte školy s týždennou starostlivosťou. Zabezpečuje prevádzkovanie pracovísk OV. Vyučovací proces je zabezpečovaný v 24 triedach. Škola má k dispozícii 12 dielní praktického vyučovania, areál školy, internátu a skleník.

Praktické vyučovanie je zabezpečované:

• v Mestskej nemocnici Prof. Rudolfa Korca v Zlatých Moravciach
          • v RC pre matky s deťmi
          • v elokovaných pracoviskách v Hurbanove a v Topoľčanoch
          • v Kauaflande v Topoľčanoch
          • v Tescu Vráble, Zlaté Moravce
          • vo vlastných dielňach

Dôležitým zdrojom poznatkov je tvorba projektov, ktorou si rozširovali zručnosti a profesijné kompetencie učitelia OUI v oblasti digitálnych technológií. Inovovali učebné pomôcky a prostriedky IKT smerom k rozvoju a overovaniu kompetencií žiakov rozvíjaných prostredníctvom netradičných foriem a metód vyučovania. K plneniu vyučovacích cieľov prispeli aj učebné pomôcky a didaktická technika, ktoré sú nositeľmi informácií a učiva.

Prioritou je tvorba a implementácia moderného školského programu cestou interaktívneho vzdelávania a vybudovanie multimediálnej učebne.

Všetky úlohy smerovali k zdokonaľovaniu manuálnych zručností a k stálemu rozvoju osobnosti žiakov. Hlavným cieľom strategického programu je zvyšovanie kompetencií žiakov s cieľom pripraviť absolventov pre aktuálne a perspektívne potreby spoločnosti

Od vzniku školy, prešlo naše učilište rôznymi zmenami. Všetky tieto zmeny boli vykonávané s cieľom napredovať, vytvárať pozitívnu klímu, prostredie pre žiakov a zamestnancov. Niektorí z Vás stáli pri jej zrode, stavali základy a pevné piliere, ostatní svojou  aktívnou prácou  a výsledkami dostávali školu do povedomia spoločnosti.

Úspechy sme dosahovali a dosahujeme na Celoštátnej úrovni, ale aj medzinárodnej. Žiaci z odboru kuchár a cukrár nás úspešne reprezentujú v družobnej škole v Krakove ako aj na festivale radosti pod názvom Lajkonik. V športovej oblasti,  ale aj v prednese poézie a prózy, na olympiáde ľudských práv, krajčírskej a záhradníckej na výstave Mladý Tvorca v Nitre, na súťaži opatrovateľov.

Veľká vďaka patrí Okresnému úradu v Nitre, zriaďovateľovi odboru školstva, sponzorom,  Ters systém s.r.o, AE Mochovce, vedeniu Tesca Vráble, Tesca Zlaté Moravce a Kaufland Topoľčany , akciovej spoločnosti Vion Zlaté Moravce, Hefra Vráble, Tesgal Vráble, Kamea Vráble, Pekáreň Bánov, ktorí nám pomohli zrealizovať náš sen v kvalitnejší život a vytvorenie plnohodnotného pracovného prostredia.

Dovoľte poďakovať sa pri takej vzácnej príležitosti ako je 60. výročie vzniku školy pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom a žiakom, za všetky úspechy, ktoré škola dosiahla.

Dovoľte, aby som Vám zapriala do ďalších rokov veľa zdravia, entuziazmu, pracovných úspechov a rodinnú pohodu.  Riaditeľka školy Mgr. Blanka Sládeková

14. apríl 2016